Milí priatelia košikári a košikárstva.
Dovoľte nám zaželať vám do nového roku všetkého potrebného nadostač – popri zdraví, radosti a láske taktiež chuť a priestor na pletenie a tvorbu všeobecne.
Ako dosvedčuje priložená fotografia slamených zásobníc zo starovekého Egypta spred 3 500 rokov (z expozície v parížskom múzeu Louvre), prírodné pletivá sú súčasťou nášho života odpradávna. Obdivujeme, že ste sa aj vy vo svojom živote rozhodli nasledovať túto starú tradíciu - a preto ak vám budeme môcť vo vašich snahách pomôcť aj cez Združenie košikárov Slovenska, budeme radi.
Združenie je oficiálne zaregistrované a čaká nás ustanovujúce stretnutie, na ktorom by sme spoločne nastavili fungovanie združenia. Dátum sme predbežne stanovili na sobotu 16. februára, s možnosťou pokračovať až do nedele 17. februára (táto možnosť závisí od počtu účastníkov). Miestom stretnutia bude s veľkou pravdepodobnosťou kysucká obec Lodno, kde by sa mohli uskutočniť aj niektoré ďalšie podujatia, ktoré na tento rok plánujeme, a kde by časom mohol vzniknúť aj prútnik združenia.
Poprosíme preto tých z vás, ktorí sa prihlásili za členov združenia, aby nám mailom potvrdili, či sa budú môcť ustanovujúceho stretnutia v tomto termíne zúčastniť (prípadne napísať iný termín, ktorý by vám vyhovoval po tomto dátume). Možnosť stať sa členom združenia je taktiež naďalej otvorená pre všetkých z vás, ktorí máte záujem, prihlasujte sa na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Vraví sa, že vykonané veci sa navzájom ovplyvňujú a spájajú aj mimo vedomia človeka. Ktovie, či takýmto príkladom nie je aj skontaktovanie sa s vynikajúcim košikárom Jozefom Uhliarom práve v čase založenia nášho združenia a plánovania aktivít do budúcnosti. Vďaka kolegyni, ktorá je jeho susedou, sa nám podarilo spoločne stretnúť v prvú decembrovú stredu 2018 v jeho bratislavskom byte, kde nám popri vlastnoručne upečených koláčikoch a pravom škoricovom čaji ukázal aj svoje precízne pletené objekty, ktoré v 90. rokoch dodával aj do predajní ÚĽUV-u.

Košikárstvo mu učarovalo už ako pätnásťročnému popri starom otcovi pri Prievidzi a dopredu ho výrazne pohli stretnutia s Petrom Spáčilom, od ktorého sa mnohému priučil. Všetko cizeloval svojím nadšením, keď košikárstvu úplne prepadol, a dôkladnosťou, ktorá je badateľná aj na fotografiách jeho košíkov. Dnes sa košikárstvu venuje popri práci pomenej, je však ochotný podeliť sa o svoje košikárske zručnosti či skúsenosti so záujemcami z našich radov. Jeho ponuku určite radi využijeme a v budúcnosti pre vás pripravíme stretnutie s ním k technologickým otázkam pletenia z lúpaného prútia.